Voľný večer. Na stole hrnček s rozvoniavajúcim čajom, kreslo, deka, niekoľko klbiek a háčik alebo ihlice. Pod rukami vzniká niečo mäkké, hrejivé, pekné. To bude paráda, keď to dokončím … Ovanula ma podobná atmosféra ako v obchode s klbkami. S množstvom nádherných farieb, materiálov, hotových vecičiek. S ohromnou chuťou ich chytám do ruky, cítim ich mäkkosť, poddajnosť, tvárnosť. Predstavujem si, čo by som z toho vyrobila. Krásny šál s čiapkou, možno aj rukavice, alebo pončo pre dcéru.

Aj tebe sa páči táto predstava? Aj ty si „opletačka“ a sem- tam tiež siahneš po klbkách? Výborne sa pri nich oddychuje alebo rozpráva. Baví ťa tvoriť z príjemného, mäkučkého, hrejivého materiálu. Navyše po tebe zostane nejaký výsledok. Háčkovanú čiapku ti predsa nikto nezje, tak ako večeru. Pletený šál po čase nezmizne, tak ako poriadok v byte. A keď si iní tvoj výrobok všimnú a zistia, aká si šikovná, pridajú aj pochvalu ako bonus. Tvoje sebavedomie zdravo stúpne a si hrdá na to, čo dokážeš vlastnoručne vytvoriť.

Nepoznám lepšiu terapiu, ako je háčkovanie a pletenie !

Za Opletačkami hľadajte ľudí,

Prvá opletačka Biba Zelinová. Žije si takto svoj sen o neustálom tvorení vecičiek, atmosféry a spájaní ľudí, ktorí majú rovnaký postih. Háčkuje a pletie od detstva, keď ju to naučila starká (krajčírka) a mama(učiteľka). Vyštudovala učiteľstvo matematiky a informatiky a svoj koníček jej prerástol cez hlavu okolo 40. roku života. Vtedy nabrala odvahu na podnikanie a na nasledovanie toho, čo ju baví a napĺňa.

Druhá opletačka je Andrea Grúňová, ktorá pomáha toľko, čo jej maličký syn a ďalšie dve deti dovolia. Jej parketou sú krásne detské papučky, čiapky, svetríky, keďže má doma dosť detských modelov a modeliek.

Dobrou dušou opletačiek je aj Janka Gubová, ktorá sa stará o obchodík a o to, aby ste v regáloch našli pekne zoradené klbká a nie tvorivý neporiadok, ktorý narobí Biba. Štrikovať vedla už dávno a v háčkovaní sa veľmi rýchlo zdokonaľuje. Má na starosti naše detské krúžky háčkovania a štrikovania, ktoré sú skoro každý deň poobede.

Kurzy bižutérie vedie Valika Toroková v Opletačkách už takmer rok. Väčšinou vo štvrtok večer vymieňame háčik a ihlice za iné techniky, aby sme si svoju tvorivosť obohatili a vyrobili si k našim svetríkom a čiapkam aj náhrdelníky, prívesky, brošne, náramky, gombíky alebo náušnice. Veď je to také krásne a ženské.

Každý obchod má aj svoje „štamgastky“ a tie naše spoznáte na spoločnej fotke: Sysa, Iva, Zuzka, Majka, Silvinka, Mia, ďalšia Zuzka, ďalšia Majka, Ninka, Emily, Lívia, Aďa, MaŤaCha, Danka, Jana, …. určite ich je viac, tak postupne doplním mená. Prijímam reklamácie.

Opletačky, to je kamenný obchod,

v ktorom nájdeš klbká, ihlice, háčiky, nápady, gombíky, stuhy, nite, ihly, radu, spriaznené duše ďalších opletačiek. V obchode si nielen nakúpite materiál, ale dostanete aj dobrú radu od Biby, Janky alebo Andrejky. Niekedy nám dobre poradia aj zákazníčky a tak sa učíme od seba navzájom. Obchod je otvorený každý pracovný deň od jednej do siedmej hodiny.

Opletačky sú štvrtkové kluby

ktoré sú určené na príjemné chvíle s háčikom a ihlicami po dlhom pracovnom týždni. Tu môžete vypnúť od práce, domácnosti, detí alebo manžela a načerpať nové sily. Je dokázané všetkými klubistkami, že takýto oddych vám nielenže energiu nevezme, ale dodá vám jej oveľa viac, ako spánok, prechádzka alebo fitko. Na klub si každá žienka (sem-tam príde aj muž) donesie vlastnú prácu, prípadne si vymyslí nový projekt, nechá si poradiť materiál, farbu, vzor, strih. Niekedy sa popri tom riešia úplne iné veci, navzájom sa vypočujeme, pomôžeme vyriešiť vzťahové alebo výchovné problémy, dohodneme kontakty na zubára, stolára, opravára. A verte mi, sú to naozaj cenné rady. A sem tam oslavujeme narodeniny, výpovede, nové dieťatko, svatby aj rozvody :).

Opletačky sú kurzy,

ktoré sa konajú priamo v obchodíku medzi klbkami. Môžeš sa naučiť háčkovať, štrikovať ale aj plstiť, tvoriť šperky z Fima, z korálok a drôtu. Kurzy háčkovania a štrikovania vedie prevažne Biba, kurzy fimovania, korálkovania a drôtovania vedie Valika. Plstenie ovláda Valika a Danka a možno sa časom rozrastie aj zástup lektoriek a techník.

Opletačky sú internetový obchod,

kde si môžeš kúpiť klbká, návody alebo hotové vecičky. Keď už si objednáš návod, tak môžeš na jednom mieste vyriešiť aj materiál a domov ti príde kompletný balíček, z ktorého vykúzliš vlastnými rukami niečo krásne. A ak nemáš dostatok času, trpezlivosti, alebo šikovnosti a ručne vyrobené pleteniny rada/rád nosíš? Nevadí. Môžeš si kúpiť niečo hotové. Ak nenájdeš v aktuálnej ponuke presne to, čo si predstavuješ, je to pre naše opletačky výzva. Napíš svoju predstavu o výrobku, farbe, veľkosti, materiále a určite sa dohodneme.